Šifra v dopise č. 7

Šifra, která je v dopise č. 7 není tak obvyklá jak ty ostatní, je ale také jednoduchá.

Jak jsi vyluštit?

V dopise jsem ti dával nápovědu s tlačítkovým telefonem, proč jsem to tam psal? Na tlačítkovém telefonu, když chceš napsat nějaké písmenko, tak to není jak na dotykovém telefonu, kde zmákneš přímo písmenko, ale první jsi jej musel najít na klávesnici a podle pořadí písmene na tlačíku jsi tlačítko tolikrát zmáčknul. Poté se písmeno napsalo.

Pokud jsi chtěl napsat písmeno A, tak jsi klávesu 2 zmáčknul 1x. Pokud třeba c, tak klávesu 2 bylo třeba zmáčknout 3x.

Už bys věděl jak na to?

Jestli jo, tak to zkus. Pokud ne, tak zkusím říct jak dál, doporučuji ti vzít si do ruky tlačítkový telefon, který určitě doma budete mít, nebo aspoň si to zkus najít tabulku na internetu. Najdeš to pod mobilní šifra.

Mysli na to, že pokud chceme napsat nějaké písmeno, tak najdeme jej na dané klávese a tu pak zmáčkneme podle pořadí písmene. Zkusme to teď obrátit.

Co když v šifře bude 33? Co to tedy znamená? Stane se něco, když 2x zmáčkneš klávesu 3? Mělo by to napsat písmeno E. A co když bude v šifře 666? Stačí 3x zmáčknout klávesu 6 a objeví se písmeno O.

Jak tedy vyluštit šifru?

Stačí si vždy spočít kolik stejných čísel je za sebou. Číslo, které jsme počítali najdeme v tabulce a podle počtu najdeme písmeno. Když tedy uvidíme 666. Tak najdeme políčko s číslem 6 a v našem případě máme 3 čísla, takže 3. v pořadí je písmeno I.

A je to. Takto se dokončí celá šifra.