SSS ČR

Svaz skautů a skautek České republiky je nezávislým a nepolitickým občanským sdružením, které sdružuje své členy a členky bez rozdílu národnosti, rasy a náboženského vyznání v souladu s cíli, základními principy a metodami skautské výchovy, stanovenými zakladatelem světového skautského hnutí Robertem Baden Powellem a jeho českým následovatelem Antonínem Benjamínem Svojsíkem.

Návaznost na Svaz Junáků Skautů R.čsl.

Navazujeme na činnost a tradici Svazu Junáků Skautů R.čsl., který byl založen po vzniku Československé republiky 7. 6. 1919 a musel 11. 12. 1938 v důsledku vnitropolitických změn po mnichovských událostech ukončit činnost. Po obnově samostatnosti ČSR v květnu 1945 nemohl být tento obnoven díky snahám připustit jen činnost tzv. „jednotného Svazu české mládeže (SČM)”.

Výkon funkcí

Výkon všech funkcí ve SVAZU je dobrovolný a bez nároku na jakoukoliv finanční či hmotnou odměnu.

Vztahy k jiným občanským sdružením a organizacím

SVAZ má kladný vztah ke všem demokratickým organizacím s obdobným posláním, jejichž stanovy nejsou v rozporu se stanovami SVAZU, zvláště k jiným skautským organizacím. SVAZ se nemůže stát členem žádného jiného občanského sdružení nebo seskupení s výjimkou členství v mezinárodních skautských organizacích.

Poslání SVAZU

Posláním SVAZU je přispívat k všestrannému rozvoji dětí a mladých lidí po stránce mravní, duševní, společenské i fyzické, aby z nich vyrostli zdraví a zodpovědní občané své vlasti a evropského společenství.

Závaznost slibu a zákona

Všichni členové a členky SVAZU se dobrovolně zavazují dodržovat zákon a slib a zdržet se všeho, co by bylo s nimi v rozporu. Dospělí, kteří vedou oddíly (nebo při vedení spolupracují či jinak vedoucímu pomáhají) se ve svém činovnickém slibu zavazují vést mládež v duchu skautského zákona a slibu.

Skautský zákon

• Skaut je pravdomluvný
  • Skaut je věrný a oddaný
  • Skaut je prospěšný a pomáhá jiným